מנחם בגין 114, תל אביב | 03-5007272

כתמים על השיניים. בקיצור, צריך הלבנה?

בואו נודה באמת... לכולנו יש כתמים על השיניים. קטנים או גדולים, שחורים או צהובים, מהקפה של הבוקר או היין האדום של הערב. מכולם אנחנו מתעלמים באותה מידה. עד שכבר נהיה מביך לחייך ובדקה ה-90, אחת לשלוש שנים, לפני דייט לוהט, מגיעים לשיננית; במקום שלוש פעמים בשנה לפי המלצות רופאי השיניים. אולי אפשר פשוט למנוע את הופעתם של הכתמים? לא בדיוק. האם אפשר לשמור על החיוך והשיניים לבנות בלי להקריב הרגלים, לוחות זמנים או הון תועפות על הלבנה? בקלות. כל הסיבות, השיטות והמחירים בכתבה.

מה גורם לכתמים בשיניים?

השיניים הן לבנות ומבריקות בגלל משטח אמייל הדומה לפורצלן המורכב יחד עם סיבי קריסטל מיקרוסקופים. אמייל השן מגן על השיניים מאפקטים של נגיסה ולעיסה, חריקות שיניים, טראומה ותקיפה של חומצות שנגרמות ע״י צריכת סוכרים. במרוצת השנים, אמייל השן נעשה דק יותר וגורם לחומר השן (דנטין) להצהיב.

בזמן לעיסה רגילה, הדנטין לא נפגע למרות שמתהווים באמייל השן מיליוני מקרו סדקים, סדקים אלו והרווחים בין מוטות גבישי האמייל מתמלאים בהדרגה בשיירים וכתמים שבעטיה השן מאבדת את הצבע הטבעי המבריק. הלבנת שיניים, גורמת להסרת הכתמים והשיירים ומשאירה את הסדקים באמייל השן פתוחים, חלק מהסדקים שנוצרו סופחים מינרלים בחזרה באמצעות הרוק שנמצא בפה ולאחריו הם מתמלאים שוב עם שיירים אורגניים.

לכתמים העקשניים על השיניים שלנו יש שתי סיבות עיקריות: טבעיות(גיל, שחיקה, גנטיקה וכו׳) ומלאכותיות (מזון ומשקאות עם צבענים כהים כמו קפה, תה, יין אדום וצבעי מאכל, טבק וניקוטין ותרופות מסוימות).

בשתי הקטגוריות הכתמים שנוצרים מתחלקים לשני סוגים: כתמים חיצוניים וכתמים פנימיים. 

הכתמים החיצוניים הם שטחיים וניתנים להסרה יחסית בקלות ע״י צחצוח במברשת ומשחת שיניים, או ע״י ניקוי קצר והסרת אבנית מצטברת(שיירי מזון) אצל השיננית. 

הכתמים הפנימיים קשים יותר להסרה, אך בהתאם לגורמים קיימות מגוון שיטות וטיפולים בטווחי מחירים שונים שיביאו לתוצאות טובות. 

דרכים להלבנה אצל רופא

במקרים בהם ההכתמה הינה פנימית, הדרך היחידה לטפל בכך, היא פניה לרופא השיניים (לצורך ציפוי השן בשכבת חרסינה דקה, או טיפולים עדכניים אחרים). במקרים קיצוניים של הכתמה חיצונית ניתן לטפל גם בעזרת רופא השיניים שיעשה זאת על ידי מנורות מיוחדות (LED או UV).

הלבנת שיניים בלייזר

יתרונות – הלבנה בלייזר מבוצעת במפגש בודד אחד, משך הטיפול שעה, מתאים מאוד למטופלים המעוניינים בטיפול מהיר.

חסרונות – מבין כל סוגי ההלבנות, ההלבנה בלייזר היא היקרה ביותר. בנוסף, הלבנת זו עלולה לגרום לרגישות לאחר הטיפול. קראו עוד ובהרחבה על הלבנת שיניים בלייזר.

איך להלבין שיניים ב- Zoom?

יתרונות – ההלבנה בזום או בקרן אור כחולה נמשכת זמן קצר (עד שעה במרפאה) ולרוב נדרש טיפול אחד בכדי להגיע לתוצאה הרצויה, הלבנה זו דומה מאוד לטיפול בלייזר ומתבצעת ע״י אור כחול שמתסיס את הג’ל ומלבין את השיניים.

חסרונות הזום – מדובר בהלבנה יקרה יחסית. בנוסף, הזום עלול לגרום לרגישות לאחר הטיפול, על זאת ועוד תוכלו לקרוא במאמר בנושא שאלות ותשובות בנושא הבהרת שיניים.

 

דרכים להלבנה אצל שיננית

התזת חול 

איך להלבין שיניים בסד?

סד להלבנת שיניים – ערכה ביתית הכוללת תבנית סיליקון רכה, אשר יצוקה לפי מודל השיניים שלכם על ידי רופא השיניים. את התבנית ממלאים בחומר ההלבנה הכימי (קרבמיד פראוקסיד) בריכוז נמוך, ומרכיבים את הסד על השיניים למשך מספר שעות בכל יום (ההמלצה היא לבצע זאת בשעות הלילה, על מנת למנוע את אי הנוחות שבשימוש ביום). תהליך ההלבנה בשיטה זו עשוי להימשך בין שבועיים לשלושה שבועות.
 

יתרונות הסד – אתם מקבלים תבנית סיליקונית הנצמדת לשיניים אליה מכניסים את חומר ההלבנה לפני השינה, לאחר סיום ההלבנה, ניתן לאחסן את התבנית ולבצע בה שימושים חוזרים (צריך לקנות את החומר אולם עלותו נמוכה יחסית). ההלבנה מתבצעת תוך מספר ימים עד שבועיים והיא נחשבת ליעילה ביותר מבין כל ההלבנות שקיימות היום בשוק.

חסרונות – הטיפול בסד אורך זמן ארוך יחסית, יש להשתמש בסד יותר משבוע ובמשך מספר שעות בכל יום.

שיניים לבנות ברייטסמייל – Britesmile

ידועה ברכות ובנועם, מדובר על שיטת הלבנת שיניים נפוצה בעיקר בארה״ב אולם גם מבוצעת בישראל המכילה אל תחמוצת מימן עם ג׳ל בריכוז של 15% עד 20% בעלת רמת ה- PH מאוזנת בצורה מקסימאלית בכדי להשיג יעילות מרבית בהלבנה, ה- Britesmaile גם מכילה גליצרין ומים כדי להפחית משמעותית התייבשות וחוסר נוזלים בשן.

הג׳ל מושם על השן שלוש פעמים למשך 20 דקות כל פעם. בכל פעם ששמים את חומר ההלבנה מבריקים את השיניים באמצעות חומר מבריק כחול שמיועד בעיקר לשטח האסתטי. משך הטיפול שעה התוצאות מהירות וטובות.

Opalesense Boost לשיניים 

הודות לצמיגות של ג׳ל ההלבנה בערכה, איכות ההדבקה של החומר לשן היא גורם בעל יתרון גדול בטכניקת ה- Opalesense Boost המבוססת על תמיסות ותרכובות כימיות להשגת שיניים לבנות. בשיטת זו אין צורך להתסיס את הג׳ל על השיניים באור מיוחד (כמו בהליך הלייזר או בזום).

התמיסה בעלת ריכוז של 38% של ג׳ל אל תחמוצת מימן ועם מרכיבים של פטנט מיוחד הנקרה PF תערובת של פוטסיום ניטרת (שמורידה את הסיכון והחשיפה לרגישות היתר הנלוות להליך) בשילוב של פלואוריד, המחזק את אמייל השן והמגן מפני חורים בשיניים. השגת שיניים לבנות אורכת בין שבועיים ל – 3 שבועות.

Sapphire של Den Mat

ידועה בשל היותה רכה ונעימה בטיפול על שיניים וחניכיים רגישות, ערכת הלבנה זו משלבת 25% של תמיסת ג׳ל אל תחמוצת מימן עם חומר שגורם להפחתת רמת הרגישות לאחר ששני המרכיבים מושמים על השיניים, לאחר ששני החומרים גם הג׳ל וגם מפחית רמת הרגישות מוסרים מהשיניים שמים חומר הנקרא קריסטל בחלק הקדמי של השיניים למשך 30 דקות, אז גם השיניים נבדקות כדי לראות כיצד מתקדמת ההלבנה ואם יש צורך בטיפול נוסף. לרוב הבהרת שיניים בשיטה זו נמשכת כשעה.

 

דרכים להלבנה לבד בבית 

במקרים בהם מדובר בהכתמה חיצונית (בשכבות החיצוניות של השן) והמצב איננו מצריך טיפול של רופא השיניים, ישנן מספר דרכי פעולה אפשריות:

 

משחת שיניים מלבינה – ישנן על המדף משחות שיניים מלבינות רבות, אשר מאפשרות לנו, בעת הצחצוח, גם להבהיר כתמים המצויים על השיניים. לדוגמה, משחת השיניים של BLANX להלבנה או משחת השיניים המיועדת להסרת כתמים.

הלבנה במכחול ״לק״

יתרונות – יחסית זול אם כי מתאים רק לטיפול חד פעמי.

חסרונות – לא נוח לשימוש, לא מדויק – עלולים למרוח גם את אזור החניכיים, הבקבוקון קטן והחומר נגמר מהר.

הלבנת שיניים ביתית

יתרונות הלבנת שיניים ביתית נחשבת לזולה ביותר ופשוטה ביותר ליישום.

חסרונות הלבנת שיניים ביתית – אין פיקוח רפואי על ההליך כמו שנהוג למשל בטכניקת הלייזר, ריכוז החומר נמוך מאוד ולכן תוצאות הטיפול טובות פחות מביצוע הלבנת שיניים בלייזר / זום / סד.

שיטות הלבנה ביתיות, תרופות סבתא וכד' – כאן, יש קשת רחבה של פתרונות, אולם, הם תמיד מלווים באזהרה מפני שימוש תכוף העלול להזיק לאמייל השן.

צחצוח השיניים במיץ לימון טבעי – טבילת המברשת במיץ לימון טרי וצחצוח השיניים באמצעותה נחשב לדרך נפוצה להלבנת שיניים.
צחצוח השיניים בסודה לשתיה ובלימון – מספר טיפות מיץ לימון טרי על מברשת השיניים וטבילתה באבקת סודה לשתייה.
צחצוח השיניים באבקת פחם – טבילת מברשת שיניים רטובה בכלי המכיל אבקת פחם וצחצוח השיניים בעיגולים קטנים במשך כשתי דקות. לאחר מכן, שטיפה יסודית של חלל הפה, עד להיעלמותה של האבקה השחורה.
צחצוח השיניים בשמן קוקוס או שמן זית – טבילת מברשת שיניים יבשה בשמן וצחצוח השיניים. שטיפה במים פושרים לאחר כרבע שעה.
צחצוח שיניים בחומץ תפוחים – טבילת מברשת שיניים יבשה בחומץ התפוחים וצחצוח השיניים באמצעותה. שטיפה במים פושרים לאחר כעשר דקות.
הברקת השיניים בקליפת בננה – פריסת הקליפה לפסים או לחתיכות, שפשוף השיניים בחלקה הפנימי של הקליפה ושטיפה לאחר כרבע שעה.
שטיפת חלל הפה בחלב או במיץ לימון מדולל – החומרים שבשני נוזלים אלה מלבינים את השיניים. במקרה של מיץ לימון ניתן לשטוף את הפה לאחר כעשר דקות, במקרה של חלב אין צורך.
לעיסת שורש ליקוריץ מיובש, תפוח, גזר או סלרי – אמנם לא מדובר בטיפול נקודתי להסרת כתמים אלא בתחזוקה שוטפת, אבל לעיסת פירות וירקות קשים משמשת כפילינג טבעי לשיניים, כשהיא מסירה את האבנית שעליהן ומנקה אותן מכתמים.

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: